1. Úvodní stránka
  2. Aktuality
  3. Pěstování kakaa

Pěstování kakaa

kakao3Kakao. Semeno kakaovníku, z kterého vzniká lidmi oblíbená pochoutka. A to čokoláda. Ať už hořká nebo úplně obyčejná mléčná. Řekněte mně, kdo nemá rád čokoládu, že? Bohužel její tvorba je ve většině případů poněkud smutnější. Většina (70%) kakaových plantáží se nachází v západní Africe. Tam se však děje mnoho věcí, které kdybyste věděli, nejspíš už si na čokoládě tolik nepochutnáte.

Špatně je na tom například Pobřeží slonoviny, které od 60. let minulého století přišlo o osmdesát procent pralesů. Takzvané špinavé kakaové boby končí v produktech největších výrobců cukrovinek.

Praxe dodavatelů kakaových bobů z Afriky je jednoduchá. Část zboží kupují z certifikovaných plantáží, zbytek pak pochází od malých farmářů, kteří mnohdy hospodaří na ilegálních farmách vzniklých odlesňováním deštných pralesů.

Ve finále se čisté i takzvané „špinavé" kakaové boby smíchají. Nadnárodní korporace jako Mars, Nestlé či Ferrero Rocher suroviny skupují a vyrábějí z nich miliony tun cukrovinek, které putují na trhy po celém světě.

A co teprve Sierra Leone nebo Kamerun? Boby zde pěstují nad dva miliony farmářů. K vůbec největším světovým vývozcům patří Ghana a Pobřeží slonoviny. Ruku v ruce s tím se však musí potýkat i s masivním odlesňováním. Pokud se rostoucí poptávka po kakaových bobech nezpomalí, Pobřeží slonoviny může podle organizace Mighty Earth přijít o všechny deštné pralesy už do roku 2030.

Naštěstí většina velkých světových výrobců cukrovinek využívání takto produkovaných kakaových bobů odmítá. „Zavázali jsme se, že budeme hledat všechny možné způsoby, jak zabránit odlesňování kvůli produkování kakaových bobů," sdělil ředitel oddělení udržitelnosti společnosti Mars. Podobně se vyjádřili i zástupci firmy Nestlé.

Tak v to tedy doufejme a snažme se s tím něco udělat, dokud je to ještě možné.

Lucie Dřevová
8.C

V prvním říjnovém týdnu proběhla v okolí naší školy ,,Výstava na stromech". Tato akce je každoročně pořádána v rámci globálního vzdělávání, realizátorem je Fairtrade Česko a Slovensko. Letos vše bylo zaměřeno na , Cenu kakaa ", protože konzumace čokolády má i své temné stránky. Mapovala se oblast Pobřeží slonoviny a cena za levné kakao je ve finále šokující: původní deštný prales je prakticky vykácen a pěstitelé žijí v chudobě.

Žákyně osmé třídy o této výstavě napsala krátký článek, kde shrnuje poznatky načerpané právě z této výstavy.

Ing. Kateřina Soukupová